Sposoby na obniżenie wilgoci w pomieszczeniach
Zbyt wysoki poziom wilgoci jest równie szkodliwy co wysuszone powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach w okresie zimowym. Naturalna wentylacja nie zawsze wystarczy do pozbycia się zawilgocenia z domowych wnętrz. W takich przypadkach idealnie sprawdzi się osuszacz powietrza, który znalazł szerokie zastosowanie, nie tyko w piwnicy. Wilgoć i ciepło to prosta droga do namnażania się chorobotwórczych drobnoustrojów, dlatego należy przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku.
Co robić, aby utrzymać w domowych wnętrzach optymalny poziom wilgotności?
Chwilowy nadmiar wilgoci nie stanowi większego problemu, ale jeśli nadmierna wilgoć utrzymuje się długotrwale, trzeba liczyć się z całą kaskadą problemów. Nadmierna wilgoć we wnętrzach sprzyja rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii, które mają bardzo negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Do tego dochodzi jeszcze nieprzyjemny zapach w pomieszczeniach, długie schnięcie, parowanie okien i skraplanie się wody, nieestetyczne ślady na ścianach i suficie, niszczenie materiałów wykończeniowych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby skorzystanie z klimatyzacji, która odpowiada też za kontrolowanie poziomu wilgoci w pomieszczaniach, generując suche powietrze. Na rynku dostępnych jest szereg urządzeń wyposażanych w funkcję ogrzewania i osuszania.
Wyciągi wentylacyjne również pomagają zredukować nadmierną wilgoć w pomieszczeniach. Właściwa wentylacja w budynku to podstawa. Jeśli chodzi o tą naturalną, to wymienić można wietrzenie pomieszczeń, otwieranie drzwi, instalacja otworów wentylacyjnych, szczególnie w łazience i kuchni. O prawidłową wentylację pomieszczeń powinno się zadbać już na etapie budowy domu bo potem będzie to bardziej utrudnione. Zadbać trzeba o swobodną cyrkulację powietrza, co sprzyja zachowaniu optymalnego poziomu wilgotności. Wyciągi wentylacyjne należy dopasować do rodzaju pomieszczeń – przykładowo w kuchni będzie to okap, a w łazience kratka wentylacyjna.
Przy mocno zawilgoconych pomieszczeniach idealnie sprawdzają się osuszacze powietrza, do wyboru mamy szereg wydajnych modeli przeznaczonych do użytku domowego. Idealnie nada się wtedy, gdy chcemy wysuszyć ubrania, jeśli musimy zrobić no w domu. Wieszanie mokrych rzeczy na kaloryferach czy nawet na suszarce do prania w łazience nie jest najlepszym pomysłem. Poziom wilgotności momentalnie wzrasta. Wystarczy wstawać ubrania rozwieszone na suszarce do najmniejszego pomieszczenia w domu, po czym ustawić przy niej osuszacz powietrza. Pochłaniacze wilgoci również się przydadzą – zarówno te zwykle, jak i elektryczne. Poziom wilgotności we wnętrzach warto mieć cały czas pod kontrolę, instalując specjalne czujniki wilgoci.