Właściwości i zastosowanie mąki jaglanej w kuchni

Nie ma chyba osoby, która nie lubiłaby różnych wypieków, ale zamiast sięgać po rafinowaną mąką pszenną, warto wybrać coś dużo bardziej wartościowego, bogatego w składniki odżywcze. Świetnym przykładem będzie mąka jaglana, z której można wyczarować wyśmienite potrawy, przekąski na słono i na słodko. Dla każdego znajdzie się coś smacznego.

Co skrywa w sobie mąka jadalna i jakie wykazuje działanie na organizm człowieka?

Niepozorna mąka jaglana skrywa w sobie szereg cennych substancji, które mają pozytywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Nie mówiąc już o walorach smakowych, które również są nieprzeciętne. Mąkę tę pozyskuje się z ziaren prosa, czyli pradawnego zboża, przez wiele czasu zapomnianego, ale obecnie ponownie wracającego do łask. Wynika to z wysokiej wartości odżywczej mąki jaglanej, jej prozdrowotnego działania. Stugramowa porcja tej maki dostarcza prawie 400 kcal, czego aż 11 g stanowi białko roślinne. Mamy też sporo błonnika pokarmowego, bo aż 9 g. Po mąkę tę warto sięgać ze względu na sporą zawartość wielorakich witamin i minerałów. Wymienić można tutaj witaminy z grupy B, fosfor, magnez, mangan, miedź, selen, żelazo.

Po mąkę jaglaną mogą sięgać osoby z nietolerancją glutenu, bo nie zawiera ona tego problematycznego białka. Wspaniale sprawdza się przy zaburzonej przemianie materii, zaparciach. Będzie korzystnym wyborem przy problemach z sercem, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi i nadciśnienie tętnicze. Jako że mąka ta zawiera sporo związków o działaniu antyoksydacyjnym, zmniejsza ryzyko rozwoju raka. Przypisuje się jej wręcz właściwości przeciwnowotworowe. Spożywanie produktów z mąki jaglanej działa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego i immunologicznego. Wspomagają również proces odchudzania, stabilizują poziom glukozy we krwi, zapewniają uczucie sytości na długi czas.

Jakie jest zastosowanie mąki jaglanej?

Z mąki jaglanej można zrobić przeróżne dania – na śniadanie, lunch, obiad, kolację, podwieczorek. Uniwersalność tego produktu sprawia, że smakuje wybornie zarówno w wersji wytrawnej, jak i na słodko. Możliwości zastosowań w kuchni jest wiele, ogranicza nas wyłącznie własna wyobraźnia. Stanowi to świetny zamiennik dla mąki pszennej. Można wobec tego sięgać po nią do ciast, placków, naleśników, pierogów, makaronów, chleba, bułek, tarty, kotletów warzywnych, zrazów, gofrów, krupniku. Mąka jaglana świetnie sprawdza się do zagęszczania zup i sosów. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wypieki nie urosną tak dobrze jak w przypadku mąki zawierającej gluten.

Category:

Share:

Join the discussionSHARE YOUR THOUGHTS