Jak skutecznie pozyskać klienta B2B w czasach pandemii?

Pandemia koronawirusa doprowadziła do czasowego zawieszenia tradycyjnego modelu funkcjonowania przedsiębiorstw. Wypracowane dotąd metody sprzedażowe przestały być efektywne, co znacząco utrudnia pozyskiwanie klientów. Zaburzenie komunikacji z rynkami docelowymi wynika m.in. z problemów ze spotkaniami biznesowymi czy przestojami w działalności. Ma to negatywny wpływ zwłaszcza na pozyskiwanie klientów biznesowych B2B, z którymi relacje nawiązywane są na linii firma-firma. Jakie działania marketingowe sprawdzą się podczas pandemii?

Cyfryzacja sprzedaży

Jednym z najlepszych sposobów na utrzymanie relacji z klientami B2B w czasach pandemii jest połączenie działalności offline i online. Wiele firm prowadziło jednak do tej pory wyłącznie sprzedaż bezpośrednią, której kanały zostały zawieszone. Wynika to z masowego odwoływania tagów branżowych, przez co handlowcy mogą obsługiwać klientów tylko zdalnie. COVID-19 znacząco przyczynia się do cyfryzacji sprzedaży, bez której wiele biznesów może nie przetrwać. Dla firm kluczowa jest zatem inwestycja w narzędzia wspierające marketing internetowy, takie jak platforma e-commerce B2B czy system PIM. Ich wdrożenie ma bezpośredni wpływ na obsługę klienta biznesowego, a także budowanie podnoszącego sprzedaż Customer Experience.

Pozyskiwanie danych

W czasach pandemii bardzo istotna jest dobra znajomość informacji na temat klientów B2B. Warto postawić na analizy kanałów pod kątem generowania największej ilości leadów, czyli odbiorców biznesowych chętnych do nawiązywania współpracy z firmą. Niezbędne jest także sięgnięcie do analizy danych sprzedażowych, pomocnych przy określaniu najpopularniejszych ofert oraz produktów wartych inwestycji. Warto też skorzystać z narzędzi do przyspieszania i optymalizacji procesów sprzedażowych – takich jak panele analityczne z mechanizmami Business Intelligence, które ułatwiają podejmowanie trafnych decyzji biznesowych.

Personalizacja oferty

Pomocny w zdobywaniu klientów B2B podczas pandemii jest także monitoring ofert. Do najbardziej kompleksowych narzędzi wspierających proces sprzedaży należy Sellizer.pl, zapewniający dostęp do kluczowych statystyk. Po otwarciu oferty przez klienta, przedsiębiorca otrzymuje SMS i może na bieżąco utrzymywać zbudowaną relację poprzez wykonanie telefonu do zainteresowanego odbiorcy oraz zachęcenie go do podjęcia decyzji. Z pomocą Sellizer da się też poznać zachowania potencjalnych klientów, sprawdzając czas spędzany przez nich przy ofercie oraz elementy najbardziej dla nich interesujące.

Category:

Share:

Join the discussionSHARE YOUR THOUGHTS